2015. október 30., péntek

Gyöngycsibék és a mozgalom

Ilonával (Hollenczerné Balogh Ilona), a Kacaj Panka mese- és versíró pályázat kapcsán ismerkedtem meg a Facebookon keresztül. Az ötlete, hogy gyerekeknek gyöngy díszek és állatkák elkészítését tanítja meséken keresztül, ez teljesen lenyűgözött. Két olyan momentumot kapcsol ez által össze a gyerekek életében, amely nagyon fontos a fejlődésük során. A meséket és a kreativitást, a kézügyesség fejlesztését. Most, miután lezárult a pályázat, mindenképp szeretném őt bemutatni, hátha a beszélgetésünk után még többen kedvet kapnak a gyöngyfűzéshez. Ez is lehet program egy esős szombati napon, hiszen a gyöngyfűzéssel kisautók ugyanúgy készíthetőek, mint gyöngycsibék. :) Ha még bátortalan és türelmetlen vagy, gyönyörködni is érdemes Ilona blog- és Facebook oldalán.


Eredeti hivatásod szerint matematika-fizika szakos tanár vagy. Hogy talált rád a gyöngyfűzés, mint hobbi? Vagy már ez több annál? 

1982-ben végeztem Egerben a tanárképző főiskolán és közel 20 éve kezdtem gyöngyfűzéssel foglalkozni, amikor az egyik tanítványom megmutatta az osztálytársainak 2-3 gyöngyös alkotását, amit ajándékba készített. A többiek is kedvet kaptak a fűzéshez és én el kezdtem segíteni nekik mintákkal, ötletekkel.

Hogyan jutottál el a világrekordig?

Néhány év múlva másik általános iskolába kerültem, ahol technikát is tanítottam. Nagyon sok mindent alkottunk, sokféle technikával. Gyufaszálból házakat, gobelinezés gyönggyel is, fonalképek, gipszöntés stb. A gyöngyfűzés kiemelkedő helyre került, szakkört is indíthattam. Egy csodálatos alkotócsapat jött össze, akikkel szinte a nulláról jutottunk el a 24 órás gyöngybulikon keresztül, a 8 hitelesített magyar illetve a Guinness Rekordig. 10 éven át zajlottak a 24 órás gyöngybulik, voltak olyan tanítványaim, aki mindegyiken részt vettek, hiszen még középiskolás korukban is visszajárhattak. A rendezvényeken 2-3 évente változtak a programok, témák – gyöngyszövés, gyöngyös drótvirágok, flitterezés hungarocellre, ezzel a technikával készültek a települések címerei, támogatóink logói, tv-és és rádiós műsorok logói (Nemzeti Vágta és Magyarország, szeretlek vetélkedő – műsor keretében adtuk át) és térbeli alkotások. A legsikeresebb rendezvényünk rövid összefoglalóját majd a beszélgetés végén nézzétek meg. (A cikk alján található link ajánlóban található.*)

A Nemzeti Vágta gyöngyös logója szintén Ilonáék keze munkáját dicséri 

Készül a világrekorder gyöngy rubik kocka.


 Sokunknak van kreatív hobbija, de nem mindenki ír róla blogot, amelyből aztán mozgalom is lesz. Mi az Anya fűzz velem gyöngyöt blog sikerének titka?

Az elmúlt évek során nagyon sok könyvet vettem a gyöngyfűzéssel kapcsolatban, de alig 10-20 %-ban használtam. Nem találtam meg az igazit, ami segít a kezdőknek vagy a gyerekeknek. Amikor belelapozgattam, mindig azt hittem, hogy megtaláltam az „igazit”, de még se. Gyakran előfordult, hogy a hozzávalók pontatlanul voltak meghatározva (pl. 10-20 cm-rel kisebb, vagy közel fél méterrel nagyobb drót hosszúságok). A leírások pedig nem igazán kezdőknek való, kevés az infó. Mivel láttam, hogy a gyereknek mi okoz gondot, ennek függvényében kezdtem mintákat kitalálni, és leírásokat készíteni. Amikor már nagyon sok ötletem volt, akkor úgy gondoltam, hogy én is kihasználom az internet lehetőségeim és másoknak is megmutatom, hogy igenis KÖNNYŰ a gyöngyfűzés.

 Blogodon azt írod, hogy szeretnéd felhívni az anyukák figyelmét a gyöngyfűzés fejlesztő hatására is. Mire gondolsz?

- Kisebb korban a gyöngy válogatása segít a színek, méretek megismerésében. A nagyobb gyöngy mértektől jutunk el a kisebbekig, közben rendkívüli módon fejlődik az ujjak finommotorikája. Fejleszti a megfigyelőképességet, a számfogalmat – hiszen állandóan számolunk – szövegértés, tervezés a fűzések közben, térlátás és még sorolhatnám… A sikerélmény szinte garantált, de erősíti a kitartást, kudarctűrő képességet. És remény van egy különleges hobbi megalapozására is. Ezekben segít a blogom OKOSKA kategóriája.


 Azt lehet már tudni mit tartogat a jövő azoknak, akik követik a blogot?

- Vannak olyan felnőtt segítőim, akik kezdő gyöngyfűzőknek való mintákat osztanak meg velünk, részletes leírásokkal. A blogon mások munkáit is bemutatom, ezek lehetnek gyöngyös alkotások, de másfélék is. Egy a fontos, hogy KREATÍVAK vagyunk, bármit is alkotunk. Remélem, hogy hamarosan egyre több ügyes kezű kisgyerek alkotásait láthatjuk. Ebben a bejegyzésben a kedvenc időtöltés- a horgászat, a gyöngyfűzés és a festés kapcsolódik össze. (A cikk alján található a link ajánlóban.**)

 Hogy kapcsolódott össze a gyöngyfűzés és a mese?

A kisebb gyerekek közül kevés képes a gyönggyel foglalkozni, ezért arra gondoltam, hogy gyöngyből készült kis figurákkal egy mesén keresztül már ők is megismerkedhetnek a gyöngyökkel. , A kedvenc mesefigura segít abban, hogy azt gyögyből is elkészítse. Így született meg a Gyöngycsibék és barátai mese. A gyöngycsibék amikor kibújtak a tojásból, onnan kezdve követjük az életüket mesében.

 Nemrégen megszülettek a valódi Gyöngycsibék is. Ezt a mesefolyamot lányoddal együtt alkotjátok a legkisebbeknek, akik még pici ujjaikkal nem tudják a gyöngyöket felfűzni. Mi a munkamegosztás? Milyen a közös munka?

A munkamegosztás a következő: Vivien fűzi a mesefigurákat – a főszereplőket. A mellékszereplők már nekem jutnak pl. a pókok. A történeteket én írom és szerkesztem a blogra. Az illusztrációkat is a lányom készíti, egy kis megbeszélés, egyeztetés után. Erről láthattok egy képet. 




 Kaptatok már visszajelzéseket szülőktől, gyerekektől? 

Amikor már több rész elkészült és olvasható volt a blogon, akkor úgy éreztem, hogy hiányzik még valami. Igen, a visszajelzés. Ezért azt találtam ki, hogy a gyöngycsibéknek lesz egy Facebook oldala és az olvasókkal Kotyi Kata „beszélget”. (A cikk alján a link ajánlóban található.***) Egész héten meserészletek vannak – szöveg vagy kép –, és pénteken megérkezik a teljes mese. Péntek este felírom az én 5 kérdésemet a mesével kapcsolatban, azután pedig a játékosok is írnak 2-2 db-ot. A játékosokéból kiválasztok 5 db kérdést és arra max. 3 kedvelő válaszolhat. Vasárnap este mindenki értékeli a saját kérdéseire adott válaszok és én kiosztom a csibetallérokat. Ezek beválthatók „igazi” mesefigurákra. Az érdeklődés változó, többen olvasnak, a játékban még kevesen vesznek részt. De bízom az aktvitás javulásában. 



Többen jelezték, hogy szeretnék gyermekük kezébe adni a mesét, jó lenne neki hasalva olvasni… Így lépéseket tettem az ügyben, hogy a mese könyv formában is olvasható legyen …

Hihetetlen, pedig ez egy igazi gyöngy virágcsokor



Három-féle embertípust ismerek: aki fűzött már gyöngyöt, aki nem tudja abbahagyni és ezért folyamatosan fűz , és aki ezután kezdi. Te melyik csoportba tartozol? :)



Link ajánlások : 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése